Tel./faksas (8 5) 265 0723 info@keldarista.lt

ASFALTAVIMO DARBAI

Asfaltavimo darbai

Kelių infrastruktūra, automobilių srautui keliuose nuolat didėjant, yra aktuali ir nuolat diskutuotina tema. Nors dažnai galime pasiskųsti prasta kelių būkle, tačiau palyginus su kitomis pasaulio šalimis (būtent šiuo aspektu) Lietuva užima visai neblogas pozicijas. Taigi, situacija nėra nei pati geriausia, nei pati blogiausia, bet tobulėjimui ribų nėra ir pasistengus visuomet gali būti tik dar geriau. Specializuoti kelių tiesimo ir jų asfaltavimo darbai yra vienas svarbiausių veiksnių norint pagerinti kelių infrastruktūrą.

Kelių, aikštelių asfaltavimo darbai

Šiuo metu asfaltbetonis pasitelkiamas ne tik kelių, bet ir įvairių aikštelių klojimui bei lėktuvų pakilimo takams įrengti, rečiau – tam tikrų pastatų, dažniausiai pramoninių, grindims iškloti. Asfaltavimo darbams atlikti būtina pasitelkti specialią įrangą ir techniką. Tiesiant labai svarbu įvertinti oro sąlygas: patartina pasirinkti nelietingą, mažo drėgnumo laikotarpį, oro temperatūra turėtų būti didesnė nei 5 °C šilumos. Patiestas asfaltas stingsta tris dienas, tuomet jis nėra tinkamas eksploatavimui. Geriausia numatytą laiką leisti jam sustingti ir tik praėjus rekomenduojamam trijų parų laikotarpiui juo naudotis. Dėl naujų kelių tiesimo, aikštelių įrengimo tam tikrame plote, būtina gauti reikalingus dokumentus, žinoti keliams keliamus reikalavimus. Dėl to pravartu pasikonsultuoti su specialistu, išmanančiu šią darbų sritį.

Turint visus dokumentus galima pradėti veikti. Asfaltavimo darbai pradedami nuo žemės paviršiaus ploto, kur bus tiesiamas asfaltas, sutvarkymo: išvežami medžiai, krūmai, didieji akmenys. Tuomet tinkamai paruošiamas gruntas: atliekami jo stumdymo, sulyginimo darbai. Volais gruntas yra sutankinamas. Po paruošiamųjų darbų pasirūpinama kelio ar aikštelės pagrindo klojimu, kuris gali būti monolitinio ar išliejamo betono, skaldos. Kiekvienas šių pagrindų pasižymi individualiomis savybėmis, nuo kurių priklauso ir asfalto dangos ilgaamžiškumas. Asfalto eksploatavimo ypatumai ir tarnavimo laikas tiesiogiai įtakojami tos dangos, ant kurios asfaltas tiesiamas. Jei tiesiama ant monolitinio betono, galima tikėtis asfalto įtrūkimų, jei ant skaldos – tikėtina, kad įtrūkimų nebus, bet veikiant dideliam svoriui skalda kai kuriose vietose labiau susislegia, todėl ir asfalte atsiranda nelygumai. Išliejamo betono pagrindas pats tvirčiausias – ant jo išlietas asfaltas netrūkinėja ir nesusislegia.

Be abejo, daugiausia įtakos asfalto ilgaamžiškumui ir tvirtumui turi asfalto sudedamosios medžiagos, jų kiekis, santykis, ar asfaltbetonio danga yra vienasluoksnė ar dvisluoksnė. Asfalto priežiūra ir remonto darbai nesudėtingi, nereikia viso ploto tiesti iš naujo: nauju asfaltu galima užpilti tik įtrūkusią dalį ir ją sulyginti bei specialia technika suspausti.

Nuo ko priklauso darbų kaina?

Kelių tiesimas, aikštelių klojimas asfaltbetoniu reikalauja nemažai investicijų. Norint įvertinti apytikslią darbų kainą reikėtų orientuotis pagal objekto lokaciją – ar šis toli nuo asfaltbetonio gamyklos, kadangi keliams kloti reikalingi du sluoksniai karšto asfalto, kuris toks turi būti vežamas specialia technika, palaikančią reikiamą (projektinę) jo temperatūrą. Taip pat reikia pasidomėti, kokia yra asfalto kaina individualioje gamykloje, kiek kainuoja smėlis, skalda ir kitos medžiagos, reikalingos asfaltui. Be abejo, daug įtakos turi ir tai, ar jau yra patiestas asfalto pagrindas, ar jį reikės paruošti patiems darbininkams, kokio dydžio plotą reikia asfaltuoti, kokia technika tam bus naudojama, pavyzdžiui, jei plotas nedidelis galima pasitelkti mažą asfalto klotuvą, o jei plotas didelis tuomet darbus atlikti geriau su sunkiu klotuvu. Skirtingos technikos pirkimo kainos yra išties didelės, todėl techniką dažniausiai linkstama išsinuomoti, tačiau ir nuomos kaštai, siūlomi skirtingų įmonių, labai skiriasi. Todėl naudinga pasikalbėti su įmonių konsultantais, rangovais, kurie atsakys į darbų kokybės, kainos klausimus.