Tel./faksas (8 5) 265 0723 info@keldarista.lt

KELIŲ TIESIMAS

Per pastaruosius porą dešimtmečių šalyje smarkiai pagausėjo bei išsiplėtė automobilių parkas, žmonės neįsivaizduoja kasdienybės be automobilio. Nors dažniausiai pagal nusistovėjusią, įprastą tvarką šeimai priskiriama po vieną automobilį, tačiau realybėje susiduriame su kitokia situacija, kur dažniausiai kiekvienas pilnametis šeimos asmuo yra įgijęs teisę vairuoti ir turi savo transporto priemonę. Keliuose daugėjant automobilių, atitinkamai gerinama bei vystoma infrastruktūra, ypač populiarūs darbai – kelių tiesimas.

Pirmosios kelių įrengimo užuominos Europoje randamos dar Romos imperijos laikotarpiu. Tuo metu romėnai, be abejo, pagal tuo metu leidžiančias galimybes, savo kelių tiesimo techniką buvo labai ištobulinę, todėl nutiesti keliai pasižymėjo aukšta struktūros kokybe. Po Vakarų Romos imperijos žlugimo kelių tiesimas nebesivystė iki tol buvusiu tempu. Vėlesnis kelių tiesimas Europoje prasidėjo tik maždaug nuo aštuoniolikto amžiaus. Šie keliai buvo jau artimesnių struktūrų dabartiniams mūsų keliams. Lietuvoje kelių tiesimas prasidėjo dėl prekybinių ryšių palaikymo bei karo. Vienas anksčiausiai paminėtų kelių, apie kurį yra žinoma – tai kelias nuo Jurbarko per Kauną, Vilnių iki Maskvos.
Dabar kelių (vietinės ar valstybinės reikšmės, magistralinių) tiesimas reikalauja naujausios technikos pasitelkimo, naudojama įranga, kuri leidžia darbus atlikti kokybiškiau, tiksliau, per trumpesnį laiką. Kadangi kelių tiesimas kainuoja daug investicijų, todėl iš pradžių, prieš tiesiant kelią, yra apgalvojama kelių infrastruktūra, esanti aplinkui, įvertinama, ar kelias bus naudingas, pagal tai parengiami projektai. Nauji kelių tiesimas keliai organizuojamas tiek rečiau apgyvendintose vietose, žmonių patogumui, tiek didmiesčiuose, sprendžiant eismo problemas: kamščius, didelį avaringumą. Siekiant didmiesčiuose sumažinti bei nukreipti tam tikrą automobilių srautą nuo judriausių eismo gatvių įrengiami viadukui, aplinkkeliai.

Kadangi kelią sudaro ne tik pati važiuojamoji dalis, bet ir kelkraštis, pėsčiųjų ar dviračių takai, todėl kelių tiesimas neapsiriboja vien darbu su keliu, į darbų projektą įtraukiami ir apsauginių griovių, bordiūrų, šaligatvių, kelio nuovažų įrengimo planai. Priklausomai nuo to, kur planuojami kelių darbai, turi būti ištiriamas gruntas, gruntinio vandens lygis, pašalinamos trukdančios kliūtys (medžiai, krūmai ar pan.). Jei reikia, atliekamas gruntinio vandens nuvedimas į netoliese esančius vandens telkinius ar griovius. Po to specialiai paruošiamas kelio pagrindas. Esant poreikiui, gali būti įrengiami netgi laikini keliai, kurie kartais reikalingi tiek nuolatinių kelių, gatvių tiesimui, tiek tam tikrų objektų, pastatų projektų įgyvendinimui.

Mūsų įmonėje kelių tiesimas bei projektavimas įgyvendinamas įvairios paskirties keliuose, gatvėse, atliekame net remonto, priežiūros darbus. Kaip ir kelių tiesimas, rekonstrukcijos (įtrūkimai, duobių šalinimas) taip pat reikalauja patikimos įrangos, kokybiškų medžiagų, todėl suremontuoti keliai dar ilgai puikiai atlieka savo funkciją. Dirbame su nauja, pažangia asfaltbetonio danga bei jos pritaikymo galimybėmis. Ši danga skirta keliams, kur pravažiuoja didelis, intensyvus srautas transporto priemonių. Asfaltbetonio dangą sudaro smėlis, skalda, bitumas ir kiti priedai, kurie užtikrina medžiagos tvirtumą ir plastiškumą. Ši danga labai tvirta, stabili, atspari temperatūros pokyčiams, pasižymi geru sukibimu su transporto priemonių padangomis, todėl kelių tiesimas yra greitas ir kokybiškas. Svarbu, jog dangoje būtų tinkamai parinktas santykinis šių medžiagų kiekis, ypač bitumo, dėl ko kelio danga nebūtų per daug kieta, trūkinėjanti ar priešingai – labai minkšta. Įrengiame ir kitų pasirinktų medžiagų: betono, klinkerio, granito grindinius. Siekiant sumažinti nelaimingų atsitikimų keliuose įrengiamos iškiliosios pėsčiųjų perėjos.

Kelių tiesimas ir visi su tuo susiję parengimo darbai (projektavimas, priežiūra, rekonstravimas) – pagrindinė mūsų veikla, kuriai skiriame didžiausią dėmesį, tačiau taip pat įrengiame ir dviračių takus, sporto aikštynus, automobilių stovėjimo aikšteles, atliekame grunto kasimo, tankinimo, krovimo ir išvežimo darbus.